Współczesna historia implantów zębowych zaczyna się w latach 70-tych XX wieku i związana jest z odkryciem zjawiska osteointegracji (połączenia implant-kość). Udoskonalenie materiałów i technik stosowanych w implantacji sprawiły, że coraz częściej do uzupełnienia braków zębowych stosuje się protezy wsparte na implantach, dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Dostępne rodzaje implantów
Obecnie, w wyniku wieloletnich obserwacji klinicznych najlepsze rezultaty uzyskuje się stosując tytanowe implanty śródkostne o kształcie śruby, dwu lub jednoczęściowe. Składają się one z części wprowadzanej w kość, odtwarzającej korzeń i łącznika protetycznego na którym mocowane jest uzupełnienie protetyczne. Makroskopowo wszczepy różnią się: skokiem śruby, agresywnością gwintu, stopieniem zbieżności ścian, polerowanym lub niepolerowanym kołnierzem i rodzajem połączenia z łącznikiem. Implanty produkowane są w różnych długościach i średnicach.
Największa różnica tkwi w rodzaju powierzchni (mikro i nano strukturze), której nie widzimy gołym okiem. Implanty produkowane przez wiodące firmy mają powierzchnię zapewniającą dużo lepsze połączenie z kością niż większość obecnych na rynku systemów implantologicznych. Liderem na rynku jest firma Straumann, która wprowadziła unikalną powierzchnię SLActive. Umożliwia ona skrócenie czasu potrzebnego na wgojenie się implantu w kość w połowę.
Jak wybrać odpowiednie implanty zębowe?
Przed podjęciem decyzji, lekarz na podstawie badania (wywiad, badanie jamy ustnej i Rtg-CBCT) pacjenta, proponuje najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązania przedstawiając również alternatywne rozwiązania. Warto więc skonsultować swoje potrzeby z doświadczonym specjalistą.