Na skutek zaniedbań związanych z higieną jamy ustnej mogą przytrafić się poważne problemy. Odczuwamy dotkliwy ból, pojawia się opuchlizna, a podczas wizyty u dentysty dowiadujemy się, że tradycyjne leczenie poprzez usunięcie próchnicy z zęba i wypełnienie go będzie niewystarczające. W większości przypadków konieczne jest zastosowanie leczenia kanałowego, niekiedy jednak okazuje się, że ze względu na powagę sytuacji konieczne będzie przeprowadzenie resekcji wierzchołka korzenia zęba.
Resekcja wierzchołka korzenia jest to zabieg chirurgiczny wykonywany przez dziąsło, podczas którego usuwa się samą końcówkę korzenia zęba, a powstałą po nim lukę wypełnia się materiałem biokompatybilnym. Mimo swojej nazwy nie jest to zabieg skomplikowany, w związku z czym nie należy się go obawiać. Wykonanie takiego zabiegu konieczne jest kiedy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia leczenia kanałowego lub nie przynosi ono pożądanych efektów. Przeprowadza się go również kiedy wcześniejsze leczenie kanałowe zostało ponownie zainfekowane. Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe obszaru poddawanego leczeniu, a następnie wykonuje się małe nacięcie na poziomie zakażonego korzenia, co umożliwia dostęp do zainfekowanych tkanek. Działania te pozwalają na usunięcie zainfekowanej tkanki wokół wierzchołka korzenia. Celem uszczelnienia na końcu kanału korzeniowego umieszcza się wypełnienie, natomiast otwarte dziąsło zabezpiecza się przez kilka szwów. Jeżeli na skutek infekcji powstała znaczna luka w tkankach stosuje się przeszczep kości bądź inne metody pomagające kości we wzroście i właściwej regeneracji.
Resekcja wierzchołka korzenia jest w stanie uratować ząb, kiedy klasyczne leczenie kanałowe jest albo nieskuteczne, albo niemożliwe do wykonania. Pozwala ona na zatrzymanie rozwoju zakażenia, dzięki czemu można całkowicie wyleczyć ząb. Przy zachowaniu odpowiednich zasad zachowania higieny jamy ustnej zabieg ten jest w stanie przywrócić zdrowie zębów, kości i dziąseł na wiele lat.