Proces kwalifikacji pacjenta do zabiegu i wybór odpowiedniej metody leczenia implantologicznego jest o wiele bardziej złożony niż może się to wydawać. Warto więc poznać podstawowe informacje jeszcze przed konsultacją, by wiedzieć, co czeka na nas w gabinecie.
Jak przygotować się do zabiegu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części materiału.
Konsultacja
Pierwszym krokiem jest konsultacja. W trakcie wizyty omawiane są oczekiwania pacjenta związane z uzupełnienim protetycznym, rozpatrywane są kwestie estetyczne, funkcjonalność leczenia i możliwości realizacji zabiegu. Przeprowadzany jest również wywiad medyczny i stomatologiczny podczas którego lekarz uzyskuje informacje dotyczące ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz przyczyny utraty zębów.
W badaniu jamy ustnej określa się rodzaj i rozległość braków zębowych, ocenia stan pozostałych zębów, przyzębia, tkanek miękkich, higienę oraz zgryz. W miejscu planowanej implantacji wstępnie sprawdza się kształt i szerokość bezzębnego wyrostka. Dokładna ocena warunków do implantacji możliwa jest po analizie badań rentgenowskich. Na ich podstawie określa się wymiary kości oraz położenie pewnych struktur anatomicznych szczęki i żuchwy, które mogą utrudniać, bądź uniemożliwiać wprowadzenie implantów w planowane miejsce bez zabiegów osteoplastycznych.
Ostatnim etapem jest wykonanie badań laboratoryjnych i ustalenie szczegółowego planu leczenia. Zazwyczaj lekarz oferuje pacjentowi kilka opcji, mając na uwadze m.in. koszty, innowacyjność dostępnych wariantów protetycznych i liczbę wszczepianych implantów. Na końcu pacjent zobowiązany jest do podpisania zgody. Stanowi ona formalny dokument w procesie leczenia implantologicznego.